کاربرد نبشی در ساختمان سازی

کاربرد نبشی در ساختمان سازی

نبشی از مقاطع فولادی پر کاربرد در صنعت ساختمان سازی محسوب می شود. این پروفیل از لحاظ ظاهری از دو سطح عمود بر یکدیگر ساخته می شود. بال و ضخامت دو مولفه نبشی است که می تواند بال مساوی و بال نامساوی تولبد شود. نبشی به صورت خرد شده نیز وجود دارد که اصطلاحا نبشی لقمه نامیده می شود.

کاربرد نبشی در ساختمان سازی

پروفیل نبشی در اجرای ساختمان های مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. در بسیاری از قسمت ها با جوشکاری نبشی یا پیچ و مهره کردن مقاومت را افزایش می دهیم و در برخی مواد از بال آن به عنوان تکیه گاه استفاده می شود.

کاربرد نبشی در دیوارهای بیرونی

نبشی کشی دیوارهای بیرونی ساختمان که با سفال ساخته می شوند به منظور جلوگیری از تخریب آن ها صورت می گیرد که به آن wall post گفته می شود. ایجاد سازه هایی بدین شکل به خاطر به وجود آوردن ترکیب نیروی اسکلت ساختمان با دیوار است که در هنگام لرزش، طوفان و ضربه زود تخریب نشود. نمای ساختمان نیز از دیگر اقداماتی است که به کمک نبشی انجام می گیرد.

نبشی کشی دیوارهای بیرونی ساختمان - کاربرد نبشی در ساختمان سازی
نبشی کشی دیوارهای بیرونی ساختمان

کاربرد نبشی در چال آسانسور

به منظور حرکت کابین آسانسور نیازمند ساخت سازه و استراکچر در چاه آسانسور هستیم. این سازه که به کمک نبشی جوشکاری و ساخته می شود، تمام بارهای آسانسور به آن وارد شده و محل اتصال ریل های آسانسور است. نبشی های چهار کنج که ستون نامیده می شود معمولا سایز ۸ انتخاب می شود. در این بین نبشی تولید شده توسط شرکت آریان فولاد به دلیل سطح استاندارد و استحکام مناسب، کارپسندترین پروفیل برای اجرا در چاله آسانسور می باشد.

پر مصرف ترین سایز تیرآهن در کشور
بخوانید
نبشی کشی آسانسور - کاربرد نبشی در ساختمان سازی
نبشی کشی آسانسور

کاربرد نبشی در ساخت طاق و تکیه گاه

یکی از کارهای متداول با نبشی استفاده از لبه های آن برای تکیه گاه در ساخت طاق و سقف است. سقف بالکن های بیرونی ساختمان برای اینکه دوام بیشتری داشته باشد به جای کچ کاری کاشی کاری می شود که نیازمند نبشی کشی است تا بین بال  آن کاشی و سرامیک قرار گیرد.

کاربرد نبشی در اتصال به تیر

به منظور استحکام بخشی تیر آهن و پل های متصل شده به یکدیگر، یک تکه نبشی لقمه بین دو درز جوشکاری می شود. همچنین جهت اتصال پل ها به ستون ها در ساخت فونداسیون ساختمان نیز از این نوع پروفیل استفاده می شود. استفاده از نبشی در گوشه تیر آهن مقاومت در برابر تنش و فشار وارده را افزایش می دهد.

اتصال نبشی به ستون - کاربرد نبشی در ساختمان سازی
اتصال نبشی به ستون

محاسبه وزن نبشی

وزن حدودی نبشی را می توان از ضرب اندازه بال نبشی × طول (متر) × ضخامت نبشی (متر) × ۷۸۵۰ (وزن مخصوص) × ۲ با واحد کیلوگرم محاسبه نمود. کلیه اوزان نبشی ها در سایزهای مختلف در جدول اشتال نبشی گردآوری شده است که با مراجعه به آن می توان به همه وزن ها در سایزهای مختلف دسترسی داشت.

برخی تولید کنندگان نبشی

خوشبختانه در داخل تولید کنندگان متعددی این پروفیل را به صورت فابریکی (نورد شده) و یا پرسی (ورق خم شده) تولید می کنند. در زیر شرکت های عمده تولیدکننده نبشـی معرفی شده است. هرکدام از شرکت های ذیل با توجه به آنالیز و کیفیت و وزن پروفیل قیمت نبشی خود را اعلام می کنند.

  • نبشـی فولاد ناب : تبریز
  • نبشـی نورد آریان فولاد : اشتهارد
  • نبشـی شکفته : مشهد
  • نبشـی فولاد : اصفهان
  • نبشی سدید : قم
  • نبشی مگا استیل : تهران
  • نبشی منظومه : اصفهان
روش های برش میلگرد
بخوانید