پر مصرف ترین سایز تیرآهن در کشور

پر مصرف ترین سایز تیرآهن در کشور

از ساخت سازه های مسکونی تا سوله های صنعتی و جاده سازی گستره مصرف تیرآهن محسوب می شود. تیرآهن مقطعی شبیه به حرف I یا H لاتین می باشد که برای ساخت استراکچر بنا و انواع سازه ها نظیر پل استفاده می شود. وظیفه اصلی تیرآهن تحمل نیروهای تنشی و خمشی وارد بر سازه است.

تولید کنندگان تیرآهن در ایران

کارخانجات متعددی در ایران این مقطع فولادی را در خط تولید خود ذوب ریزی و نورکاری می کنند. ماهان در شهر سمنان، گروه ملی اهواز، ناب تبریز، فایکو در شهر ساری و ظفر بناب، نورد آریان فولاد، شاهین بناب از تولید کنندگان مطرح تیر آهن محسوب می شود. البته در این بین شرکت ذوب آهن اصفهان بالاترین تیراژ تولید در کشور را دارد. محصولات این شرکت را در بازار به اصطلاح تیرآهن ذوبی می نامند.

تفاوت تیرآهن هاش با تیرآهن معمولی

تفاوت تیرآهن هاش با تیرآهن معمولی - پر مصرف ترین سایز تیرآهن در کشور
تفاوت تیرآهن هاش با تیرآهن معمولی

پر مصرف ترین سایز تیرآهن در کشور

تیرهای استاندارد IPE در ساختمان سازی از سایز ۸ تا ۶۰ دسته بندی می شوند. هرکدامیک از این سایزها دارای وزن متفاوتی می باشد. ۸ ، ۱۲ ، ۱۴ ، ۱۶ ، ۱۸ ، ۲۰ ، ۲۲ ، ۲۴ ، ۲۷ و ۳۰ سایزهای پرکاربردتری هستند. در میان این سایزها تیرآهن ۱۴ بیشترین مصرف را در ساختمان سازی دارد.

به دلیل پهناور بودن کشورمان ایران، اغلب ساخت و سازها در ارتفاع محدودی انجام می شود و چون وزن زیادی بر روی سقف طبقه اول اعمال نمی شود اکثر سازندگان از سایز تیرآهن ۱۴ استفاده می کنند. در برخی مواقع به جای استفاده از تیر ۱۴ از پروفیل ۱۴۰ در ۱۴۰ استفاده می شود که به آن ستونی ۱۴ گفته می شود. قیمت قوطی ستونی نیز بر اساس وزن و سایز آن ارزش گذاری می شود.

میلگرد آجدار چیست
بخوانید
قوطی ستونی 14 - پر مصرف ترین سایز تیرآهن در کشور
قوطی ستونی ۱۴

قیمت تیرآهن ۱۴

قیمت مقاطع فولادی هر روز و هر ساعت در حال نوسان است. میزان تولید کارخانجات، بهای جهانی آهن، بورس و قیمت دلار تاثیر بسیاری در نرخ گزاری آهن آلات دارد. برای دریافت آخرین قیمت تیرآهن ۱۴ به صفحات مربوطه وبسایت و یا شماره های مندرج تماس حاصل فرمایید.