فروش تیرآهن

فروش تیرآهن

تیرآهن یکی از مهمترین فرآورده های حاصل از ذوب ریزی شمش آهن است که کاربردهای بسیاری در صنعت ساختمان سازی و مهندسی عمران دارد. آهن پر کاربرد ترین فلز موجود در پوسته ی زمین است که با استخراج و تبدیل آن به انواع فولاد ساختمانی و صنعتی استفاده  می شود.

تیرآهن از اجزای اساسی  و مهم در ساخت هر ساختمانی محسوب می شود. دامنه کاربرد تیرآهن تنها محدود به ساختمان سازی نیست. در پل ها و برخی ماشین آلات سنگین نظیر کشتی از تیر استفاده های زیادی می شود. تیر ها به خاطر شکل و جنسی که دارند وظیفه حمل نیروهای تنشی و خمشی وارد بر سازه را دارند. محل قرار گیری و سایز آن ها نیز بر اساس یک سری محاسبات انجام می شود که توسط مهندسین این حوزه انجام می گیرد.

انواع تیرآهن

در معماری و مهندسی سازه تیر به عنوان عضوی بلند، مستقیم و منشوری تعریف می شود که برای نگهداری بارهای مختلف وارده در طول عضو طراحی می گردد. البته در ساختمان سازی تیر غالبا به اعضای افقی اطلاق می شود و به اعضای عمودی ستون گفته می شود.

تیرآهن را می تواند به سه دسته و استاندارد تقسیم بندی نمود:

  • تیرآهن IPE : به تیراهن ساختمانی معروف هستند. مقطع این پروفیل به شکل I لاتین می باشد. و از سایز ۸ تا ۳۰ دسته بندی می شوند.
  • تیرآهن INP : این نوع تیرها بر اساس استاندارد کشور چین و روسیه تولید می شود که میبایست محاسبات سازه بر مبنای طراحی این تیرها انجام گیرد.
  • تیرآهن IPB : این مدل تیراهن به هاش نیز معروف است. بالها و جان تیر باهم برابر بوده و مقطع آن به مانند حرف H است. قیمت تیرآهن هاش از تیرهای IPE به خاطر وزن بیشتر بالاتر است.
میلگرد آجدار چیست
بخوانید

تیرآهن لانه زنبوری

با استفاده از تیرآهن‌های سبک‌ تر مثل انواع تیرآهن لانه زنبوری در جاهایی که نیاز به تحمل نیروی زیاد وجود ندارد، می‌توان وزن سازه را پایین‌تر آورد. تیر لانه زنبوری تحمل بیشتری در نیروهای خمشی وارد شده به سازه دارد. نحوه ساخت تیراهن لانه زنبوری بدین صورت است که در امداد جان تیرآهن پنج ضلعی های با فاصله معین خالی می کنند. سپس در امتداد این طول نیز تیراهن برش داده می شود. با جا انداختن یک نیم فاصله از این شش ضلعی سبب می شود ارتفاع جان ۲ برابر شود که قدرت تیرآهن افزایش بیشتری پیدا می کند. در هنگام برش و جوشکاری میبایست دقت لازم را لحاظ نمود تا از صدمات ناشی از این تغییرات جلوگیری شود. قیمت تیرآهن لانه زنبوری بر اساس قیمت تیر خریداری شده به همراه اجرت شبکه کردن می باشد.

تیرآهن لانه زنبوری - فروش تیرآهن
تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن ۱۴ ، بیشترین مصرف

پر مصرف ترین سایز تیرآهن در کشور تیرآهن ۱۴ است. این سایز به دلیل استفاده زیاد تقریبا در تمامی شرکت ها قالب ریزی می شود. ابعاد و وزن مناسب این تیر و میزان تراکم ساختمانی در کشور سبب شده است تیراهن ۱۴ انتخاب مهندسان باشد و بیشترین فروش تیرآهن را داشته باشد. وزن هر شاخه تیر ۱۴ در شرکت ذوب آهن ۱۵۵ کیلو، شرکت فایکو ۱۳۵، اهواز ۱۳۵ و کرمانشاه ۱۲۰ کیلوگرم است.

قیمت تیرآهن در بازار تهران

نرخ گزاری در هر کیلوگرم آهن با توجه به شاخصه هایی نظیر کشش بازار، بورس، قیمت شمش و  دلار تایین می شود. عرضه و تقاضا از دیگر عوامل مهم تعیین قیمت یک محصول است. در آهن آلات و تیرآهن هم این موضوع به خوبی دیده می‌شود. برای مثال اگر بازار تقاضای بسیاری را تجربه کند، قیمت‌ها افزوده خواهد شد و بر عکس. این موضوع به راحتی در فصول رونق ساخت و ساز قابل رویت است.

مععمولا قیمت تیرآهن و سایر مقاطع فولادی در بازار تهران بالاتر از مبادی است. وجود واسطه ها، هزینه انبار داری و باربری از کارخانه به بازار تهران عواملی هستند که سبب اختلاف قیمت می شود.

فروش تیرآهن کارخانه

همیشه قیمت اعلامی از کارخانه پایین تر از سطح بازار است. دلایلی مختلفی در آن مستتر است که از جمله آن می توان به عدم فروش جزئی اشاره داشت. کارخانجات محصولات خود را به صورت بندیل تیرآهن و ظرفیتی به فروش می رسانند. از این رو قیمت فروش با سطح بازاز متفاوت است. خرید از کارخانه به عنوان فروشنده دست اول انجام می شود و واسطه ای وجود ندارد. در نظر داشته باشید که کارخانه به عنوان تولید کننده هزینه حمل محصول و یا انبار داری پرداخت نمی کند.

۵ نکته در خرید تیرآهن
بخوانید

در نظر بگیرید که برخی تولید کنندگان تیرآهن به مشتریان حقیقی محصول خود را مستقیم نمی فروشند. از این رو خریداران عزیز می بایست به فروشنگان مجاز مراجعه و سفارش خود را ثبت کنند. این شرکت ها به عنوان عامل فروش کازخانجات هستند و سفارش شما را تحویل می دهند.