طریقه ساخت تیرآهن لانه زنبوری

طریقه ساخت تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری چیست

دلیل نامگذاری تیرهای لانه زنبوری، شکل گیری این تیرها پس ازعملیات بریدن، دوباره جوش دادن و تکمیل پروفیل است. این گونه تیرها در طول خود دارای حفره های توخالی در جان هستند که به لانه زنبور عسل شبیه است. به همین سبب به این گونه تیرآهن لانه زنبوری گفته می شود. طبق استاندارد ملی ایران – ۱۳۸۷ در تیرهای نورد شده با ایجاد الگوی برشی در جان تیر و اتصال دو قسمت بریده شده  به یکدیگر تیر لانه زنبوری به دست می آید که دارای ممان اینرسی بیشتری است.

هدف از ساخت این مدل تیرآهن این است که تیر بتواند ممان خمشی بیشتری را با خیز (تغییر شکل) نسبتا کم، همچنین وزن کمتر در مقایسه با تیر نورد شده مشابه تحمل کند .

روش ساخت تیرآهن لانه زنبوری | تیرآهن شبکه

برای ساختن تیر لانه زنبوری دو شیوه از نظر هندسه موجود است.

  • الف ) شیوه برش پانیر
  • ب) شیوه برش لتیسکا

ترسیم تیرآهن زنبوری به روش پانیر

نمای طولی تیرآهن را ترسیم می کنیم و سطح آن را به فاصله شطرنجی می نماییم. از نقطه a خط شکسته ای که طول قسمت افقی آن و شیب قسمت مورب آن ۲ به ۱ باشد را ترسیم نموده و سپس اضلاع افقی را شماره گذاری می نماییم. به طریق مشابه می نوانیم ترسیم خطوط شکسته را از نقطع b شروع کنیم. شکل را دوباره ترسیم کرده و خط شکسته را با دو خط نازک نزدیک به هم رسم میکنیم تا حالت برش نشان داده شود. نیمه بالایی را ترسیم کرده و نیمه ی پاییمی را به اندازه یک دندانه جابجا می کنیم. در نهایت ارتفاع تمام شده تیرآهن ۱.۵ برابر خواهد شد.

ترسیم تبرآهن زنبوری به روش پانیر - طریقه ساخت تیرآهن لانه زنبوری
ترسیم تبرآهن زنبوری به روش پانیر

به منظوز مرتفع ساختن تیر زنبوری از ورق استفاده می کنند. بین بخش ۱ و ۲ ورق واسطی اضافه کرده که این ورق ها بین دندانه جوش کاری می شوند. نتیجه این اقدام افزایش قدرت تیر است.

میلگرد فایبرگلاس چیست
بخوانید
اضافه کردن ورق واسط در تیرآهن زنبوری - طریقه ساخت تیرآهن لانه زنبوری
اضافه کردن ورق واسط در تیرآهن زنبوری

برش کاری تیرآهن

بعد از مشخص شدن نحوه محاسبات لانه زنبوری، به دو روش تیرآهن برشکاری می گردد.

  • الف) برش کاری کوپال
  • ب) برش کاری برنول

معمولا در کارگاه ها و بنگاه ها برشکاری برای ساخت تیر شبکه از روش برنول استفاده می گردد. روش برنول بدون ذوب و حرارت صورت می گیرد. به همین دلیل روش برش سرد نامیده می شود. از مرسوم ترین روش های برش تیرآهن استفاده از گیوتین است. در این دستگاه از یک سر پروفیل وارد شده و بعد از عبور از تیغه های غلطکی برش میخورد و از سمت دیگر دستگاه خارج می گردد.

نکاتی در ساخت تیر زنبوری

برای شبکه کردن تیرآهن اگر برش را از ابتدای لبه تیر شروع به بریدن نماییم قطعه کج شده و غیر قابل استفاده می شود. برای جلوگیری از این کار بهتر است که برش را از یک سانتی متر بعد از لبه شروع کنیم و تا یک سانتی متر مانده به آخر برش را طقع نماییم. منتظر بمانیم تاقطعات آهنی کاملا خنک شد حوشکاری را تکمیل کنیم.

در هنگام جوشکاری دقت شود که قطعات به هم جسیبده و در یک راستا باشند. در غیر این صورت ممان های ناخواسته در تیر ایجاد می شود. جوشکاری باید سراسری و به اندازه طول لبه ها باشد. در نظر بگیرید که باید از هر دو طرف جوشکاری انجام شود.

جوشکاری تیر زنبوری - طریقه ساخت تیرآهن لانه زنبوری
جوشکاری تیر زنبوری

تقویت تیرآهن زنبوری

تیر ساخته شده در محل تکیه گاه ها با توجه به حفره های خالی آن در مقابل تنشهای برشی ضعیف می شود . برای جبران این نقیصه ، با توجه به منحنی نیروی برشی نیز به پر کردن حفره ها با ورقهای تقویتی اقدام می کنیم.لازم به ذکر است که حداقل باید یک حفره با ورق در تکیه گاه به وسیله جوش کامل پر شود. در پایان یادآور می شوم که یک نوع دیگر از پروفیلهای لانه زنبوری را پس از بریدن قطعات بالا و پایین ورق واسطه اضافه می کنند که این ورق ورق واسطه بین دندانه ها جوش می شود . در نتیجه ، تیر حاصل به مراتب قویتر از تیری است که بدون ورق واسطه ساخته می شود .

پر مصرف ترین سایز تیرآهن در کشور
بخوانید

تقویت تیرهای لانه زنبوری به کمک رفتار مرکب بتن و فولاد

در تیرآهن لانه زنبوری علاوه بر تنشهای خمشی اصلی در محل حلقه ها تنشهای خمشی ثانویه حاصل از برش در مقطع ایجاد می گردد که گاهی این تنش از تنشهای خمشی اصلی در تیر بزرگترند. این تنشها از کارایی تیر می کاهند و برای مقابله با آنها باید حلقه های کناری را با ورق پر کرد خصوصا هنگامی که از این نوع تیرها بصورت یکسره استفاده می شود در محل تکیه گاهها که هم نیروی برشی و هم لنگر خمشی زیاد می باشد تنشهاd خمشی بi شدت افزایش میابد و نیاز به تقویت تیر در این محل ها می باشد که از لحاظ اقتصادی قابل توجیه نمی باشد. در این پروژه برای مقابله با این ضعف در تیرهای زنبوری رفتار مرکب بتن و فولاد تهیه شده هست . به این ترتیب که داخل تیر فلزی در نقاطی که تنشهای ثانویه قابل ملاحظه می باشند از بتن پر می شود و کشش حلقه های خالی را به عمل تغییر می دهد و این امر سختی و مقاومت تیر را افزایش می دهد و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد .

محاسن تیر لانه زنبوری

  • مدول مقطع و ممان انرسی مقطع تیر افزایش می یابد .
  • بیشترین مزیت تیرآهن لانه زنبوری که در حقیقت مقطعی غیر فشرده است، در مقایسه با سایر مقاطع استاندارد (فشرده) ایجاد ممان اینرسی نسبتا خوب آن حول محور قوی تیر (X) می باشد که به سبب ایجاد فاصله بال ها از محور خنثی و افزایش ارتفاع تیر می باشد.
  • مقاومت خمشی تیر نیز افزوده می گردد. در نتیجه تیری حاصل می شود با ارتفاع بیشتر ، قویتر و هم وزن تیر اصلی .
  • با کم شدن وزن مصالح و سبک بودن تیر ، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر خواهد بود.
  • از فضاهای ایجاد شده (حفره ها) در جان تیر می توان لوله های تاسیساتی و برق را عبور داد. در ساختن تیر لانه زنبوری که منجر به افزایش ارتفاع تیر می شود ، باید استاندار کاملا رعایت گردد ؛ در غیر اینصورت ، خطر خراب شدن تیر زیر بار وارد شده حتمی است.
بهترین کارخانجات تولید نبشی در بازار
بخوانید

معایب تیر لانه زنبوری

از جمله معایب تیر لانه زنبوری ، وجود حفرهای آن است که می تواند تنشهای برشی را در محل تکیه گاه ها پل به ستون یا اتصال تیرآهن تودلی (تیر فرعی) به پل لانه زنبوری تحمل کند. بنابراین ، برای رفع این عیب ، اقدام به پر کردن بعضی حفره ها با ورق فلزی و جوش می کنند تا اتصال بعدی پل به ستون یا تیر فرعی به پل به درستی انجام شود. تیر لانه زنبوری در ساختمان اسکلت فلزی می تواند به صورت پل فقط در یک دهانه یا به صورت پل ممتد به کار رود .

قیمت تیرآهن زنبوری

قیمت تیرآهن زنبوری تابع سایز و مارکی تیرآهنی است که آن را برش کاری می کنند. سپس به مبلغ تیر هزینه ای با عنوان اجرت شبکه افزوده می شود. این اجرت در حقیقا هزینه برش کاری و جوشکاری تیرآهن شبکه شده است. شما می توانید قیمت تیرآهن تهران را در همین وبسایت مشاهده نمایید.