روش های برش تیرآهن

روش های برش تیرآهن

تیر آهن یکی از پروفیل های پرکاربرد ساختمان سازی است. این محصول در استانداردهای مختلفی نظیر IPE، INP، IPB و CNP تولید شده که هرکدام خصوصیت ظاهری و استحکامی متفاوتی دارند. تیرهای IPE یبشتر از سایر مدل ها در ساختمان سازی ایران رایج است. از نظر ظاهری ضخامت بال‌های ابتدا و انتهای تیر IPE کاملا یکنواخت و یکسان هستند. بسیاری از مواقع برای استفاده از این محصول نیازمند برش کاری هستیم. روش های برش تیرآهن متفاوت است که در زیر به انواع آن می پردازیم.

علت برش تیرآهن

تیرآهن معمولا در شاخه های ۱۲ متری تولید می گردد ولی نحوه قیمت تیرآهن بر اساس وزن شاخه اعلام می شود. البته تیر با طول ۶ متری نیز تولید می شود.

برخی مشتریان نیازمند خرید تیر به متراژ دلخواه هستند که در اصطلاح به آن تیرآهن نرمال می گویند. برای این کار میبایست از طول پروفیل کوتاه شود. همچنین در ساختمان سازی برای ستون گذاری و پودر ها نیازمند کاهش طول و برشکاری تیر آهن و سپس جوشکاری به سایر قسمت ها هستیم.

روش های برش تیر آهن

– برش تیرآهن به روش سرد | کوپال

این روش به کمک گیوتین های سنگین صورت می گیرد. روش کار بدین صورت است که محل برش را روی لبه گیوتین قرار داده و با فشردن شاستی، تیغه های قیچی پایین آمده و محل مورد نظر را برش می دهد. دستکاه پانچ و برش هیدرولیکی یکی از نمونه های این کار است که بدون تولید براده برش می دهد. معمولا محل برش به روش سرد دچار دفورمگی می شود. دستگاه های برش هیدرولیکی به صورت پرتابل و قابل حمل نیز تولید شده اند و به راحتی در محل مستقر شده و عملیات برشکاری را انجام می دهد. در هنگام برش میبایست به وزن و حجم تیرآهن دقت نمود و دستگاه مورد نظر را انتخاب کرد. امروزه این روش از اصلی ترین متدهای برش تیرآهن به شمار می آید.

۵ نکته در خرید تیرآهن
بخوانید

– برش تیرآهن به روش گرم | برنول

برش کاری در حالت برنول به صورت گرم انجام می گیرد؛ این روش در اصل همان هوا برش است. حرارت ایجاد شده از احتراق گاز استیلن و اکسیژن از نوک مشعل برنول بیرون آمده و باعث ذوب محل برش می شود. برشکاری سایر پروفیل های فلزی نظیر میلگرد نیز به کمک این روش بسیار مرسوم است. هزینه پایین از مزیت های آن و ذوب شدگی محل برش و مهارت در کار از معایب این روش است.

» نوشته مرتبط: روش های برش میلگرد

برش تیراهن به روش برنول - روش های برش تیرآهن
برش تیراهن به روش برنول

– برش تیرآهن با آره آتیشی

از روش های دیگر برش تیرها دستگاه اره دیسکی آتیشی یا اره پروفیل بر است. معمولا از این دستگاه به منظور برشکاری در کارگاه ها استفاده می شود. به کمک این ماشین برش ها خیلی سریع صورت می گیرد و امکان قطع در زاویه دلخواه به کمک میز کار این نوع آره فراهم شده است. یکی از تجهیزات اره آتشی کلید ایمنی خودکار می باشد، که اگر تیغه در زمان کار شکسته شود به طور خودکار دستگاه را متوقف کند. میزان نیروی برشی در دست اپراتور است، لذا باید تجربه کافی داشته باشد تا نیروی بیش از حد اعمال نکرده و باعث شکستن تیغه نشود. اره آتیشی برای برش سایر پروفیل های آهنی نظیر نبشی و ناودانی بسیار پر استفاده است.

– برش تیرآهن با اره نواری

دستگاه اره نواری مناسب ترین روش برشکاری تیرآهن هاش سنگین و تیرهای قطور است. این دستگاه دارای اره ای دوار است که برش باریکتری نسبت به بقیه اره ها دارد که موجب پرتی کمتری در کار می‌شود. معمولا به دلیل برش قطعات ضخیم، عملیات با پاشش آب و صابون به منظور خنک کنندگی صورت می گیرد.

کاربرد نبشی در ساختمان سازی
بخوانید

» نوشته مرتبط: تیرآهن نرمال چیست

– برش تیرآهن به کمک لیزر

لیزر فناوری است که در آن از اشعه برای برش اجسام استفاده می‌شود. اشعه لیزر از طریق تحریک مواد مولد لیزر توسط تخلیه الکتریکی یا تابش یک لامپ در یک محفظه بسته تولید می‌شود. . این روش در کارگاه ها مرسوم نیست و بیشتر به منظور برش های دقیق آزمایشگاهی و صنعتی صورت می گیرد. برش لیزری توسط استعمال اشعه لیزر از یک خروجی قوی لیزر روی اجسامی که می‌خواهند بریده شوند انجام می‌شود. فناوری لیزر به دلیل دقت بالا بیشتر در سوراخ کاری و ایجاد نقش و نگار در ورق به کار می رود. صنایع نظامی، هوایی و پزشکی از موارد اصلی کاربرد برشکاری لیزری است.

– برش تیرآهن به کمک واتر جت

جت آبی یا واتر جت اصطلاحی برای بیان تجهیزاتی است که از یک جریان فشار بالای آب برای اهداف برشکاری و تمیزکاری بهره گرفته‌است. در این روش آب با مخلوطی از سنگ های ساینده نظیر سیلیکون کاربید با فشار ۴۰۰۰ بار از طریق یک سوراخ بسیار کوچک بیرون رانده می شود که سبب برش کاری می شود. اساسی ترین ویژگی برش به این روش فرایند خنک آن است چرا که در طول کار اصلا دمای قطعه بالا نمی رود. این روش در کارگاه های ساختمانی مرسوم نیست و در صنعت و محیط های کارخانه ای انجام می پذیرد.