به طور کلی اغلب متشقات فلزی که به صورت شاخه ای تولید می شوند نظیر نبشی، تیر آهن، میلگرد و … خود نوعی پروفیل محسوب می شوند. اما منظور از پروفیل آهنی ، قوطی های تو خالی هستند که در  اندازه های مختلف با شکل و شمایل گوناگون در بازار موجود است. قوطی استفاده های صنعتی بسیاری دارد و پایه و اساس استراکچر اغلب دستگاه ها است.

انواع پروفیل

انواع پروفیلها را در دسته بندی های مختلفی می توان جای داد. اما کاربرد آن ها شامل استفاده صنعتی و استفاده ساختمانی است که تولید آن ها منطبق با استاندردهای ملی ایران به شماره های ISIRI 7336 و ISIRI 7338 است.

– جنس پروفیل

از حیث جنس، قوطی پروفیل می تواند آلومینیومی، گالوانیزه یا از آهن معمولی تولید گردد. قوطی های آلومینیومی معمولا در تولید درب و پنجره کارایی دارند. در مدل های گالوانیز برای مصارف صنعتی استفاده می شود. قوطی آهنی نیز برای جوشکاری فریم و بدنه دستگاه ها و ماشین آلات که بعد تولید نیاز به رنگ کاری دارد استفاده می شود.

– شکل پروفیل

به دلیل دامنه وسعت کاربرد، این محصولات در شکل های مختلف تولید می شوند که می توان به پروفیل سپری، پروفیل قوطی ای، پروفیل Z ، پروفیل چهار چوبی، لنگه دری و انواع پروفیل های خاص مانند پروفیل درب و پنجره ای نگینی و فرانسوی اشاره نمود.

روش ساخت پروفیل

در حال حاضر مقرون به صرفه ترین روش تولید انبوه پروفیلها، نورد کاری است. طی این فرآیند ورق خام با عبور از غلطک های مخصوص خم شده و شکل مربوطه را به خود می گیرد. البته این روش مربوط به پروفیلهای باز است. برای تولید انواع قوطی با مقاطع بسته می توان از روش درز جوش یا حتی بدون درز جوش استفاده کرد. ERW یا همان جوش القایی فرکانس بالا بهترین روش برای تولید قوطی و لوله خالی است که بدون درز تولید این محصول را انجام می دهد.

جدول وزنی پروفیل

برای محاسبه وزن یک شاخه از انواع پروفیل میبایست به جدول وزن پروفیل مراجعه نمود. البته می توان از فرمول زیر برای این کار استفاده کرد. هر چند روش های مختلف دیگری برای محاسبه این وزن وجود دارد. این نکته را باید در نظر داشت که وزن هر شاخه تولیدی در شرکت های مختلف با یکدیگر فرق دارد.

فرمول محاسبه وزن پروفیل - پروفیل

کاربرد پروفیل

به طور کلی این محصول در دو حوزه ساختمان سازی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مصارف ساختمانی می توان به ساخت درب و پنجره به کمک انواع قوطی اشاره کرد. همچنین پروفیلهای UPVC منحصرا برای ساخت پنجره های دو جداره ساختمانی کاربرد دارد. یا انواع سپری که در ساخت ستون و خرپا استفاده می شود. برای مصارف صنعتی نیز از انواع قوطی مربعی با ابعاد مختلف در ساخت چهار ستون دستگاه ها و ماشین آلات و خطوط تولید استفاده می شود.

قیمت پروفیل

قیمت محصولات آهن آلات همیشه در حال نوسان است. بازار پروفیل های صنعتی و ساختمانی نیز مدام دست خوش تغییرات لحظه ای و روزانه است. از این رو برای تعیین قیمت پروفیل می بایست به صورت تلفنی تایید نهایی را از فروشنده دریافت نمایید.

برخی از محصولات