ورق از جمله محصولات پر کاربرد فلزی است که در ساخت تجهیزات صنعتی و دستگاه ها کاربرد متعددی دارد. این محصول یک صفحه صاف و تخت است که توسط فرایندهای صنعتی نازک شده‌ و ضخامت کمی ( معمولا زیر ۴ میلی متر ) دارد.

انواع ورق

ورق‌های فلزی در ضخامت های مختلفی تولید می شوند. به ورق‌های خیلی نازک فویل گفته می‌شود و به ورق‌ هایی با ضخامت بیش از ۶ میلی متر، پلیت یا در اصطلاح فولاد ساختمانی گفته می‌شود.

– ورق روغنی

این محصول دارای درخشندگی و براقیت بالایی است که حاصل نوردکاری سرد است. این محصول پایه ابدایی تولید ورقهای گالوانیزه می باشد.

– ورق گالوانیزه

گالوانیزاسیسون به کمک فلز روی و سرب انجام می گیرید. بدین صورت که سطح نازکی از این فلز به منظور محافظت محصول از خوردگی و رطوبت روی آن را پوشش می دهد. ساندویچ پنل ها و سقف های شیروانی از این جنس انتخاب می شوند.

– ورق استیل

از محصولات تخصصی این حوزه ورقهای استیل است که تحت استانداردهای مخصوصی تولید می شود و شامل استانداردهای غذایی، پزشکی و بهداشتی می شود. برای مثال استیل ۳۰۴ مختص استفاده در صنایع غذایی است که ضمن قابلیت شستشو، بهداشتی بودن، و ضد زنگ، امکان شستشوی آن نیز فراهم شده است. ۳۰۴، ۳۰۹، ۳۱۶، ۳۲۱ و ۴۲۰ از دیگر استاندادرهای این دسته از محصول است.

– ورق رنگی

این دسته از محصول در رنگ های متعددی نظیر آبی، بنفش، سفید یخچالی، پرتغالی و سفالی قابل تهیه است. پایه تولید ورقهای رنگی نوع گالوانیزه است که رنگ پاشی و کوره ای می شوند. ساخت کانکس نمونه بارز استفاده از محصول فوق است.

– ورق اسیدشویی

ST37 و W22 دو آلیاژ تولیدی این محصول است که در داخل نیز تولید می شود. در تولید ورقهای اسیدشویی شده زغال ها و ناخالصی های اولیه سطح ورق گرفته می شود تا ظاهر براق و شبیه به ورق روغنی بگیرد.ساخت مخازن و تولید لوله موارد استفاده محصول است.

– ورق سیاه

این محصول پر فروش ترین نوع ورق محسوب می شود که سهم بسیار زیادی در بازار دارد و به صورت شیت یا رولی عرضه می گردد. استاندارد تولیدی آن ST37 است. خودرو سازی، ساخت تانکر و صنایع سنگین از کابردهای اصلی آن است.

– ورق اجدار

بخشی از این محصول وارداتی و بخش دیگری از نوع آجدار در داخل تولید می شود. آج ورق می تواند به صورت پرسی و تولید فابریکی باشد. کف اتاق کامیون و وانت ها، زیر برخی دستگاه ها، کف پله ها نمونه کاربردهای این محصول است.

تین پلیت، مقاوم به سایش، ورق پانچ، گریتینگ و … از دیگر محصولات مرتبط هستند که با توجه به شرایط خاص کاری استفاده می شوند.

روش ساخت ورق

نورد سرد و گرم که به وسیله غلطک صورت می گیرد روش های متداول برای تولید این محصول است. در ابتدا شمش های فلزی توسط دستگاه های نورد کاری به ورقهای ضخیم تبدیل می شوند. در مراحل بعدی ضخامت صفحات کاهش پیدا می کند تا به مقدار مورد نظر برسد. محصولات با ضخامت بیشتر با نوردکاری گرم و برای ورقهای نازک از نورد سر استفاده می شود.

نقطه جوش و درز جوش که شامل جوشکاری مقاومتی هستند، روش های مرسومی برای اتصالات ورقی محسوب می شود.

جدول وزنی ورق

برای محاسبه وزن صفحات میبایست به جدول وزن ورق مراجعه نمود. البته می توان از فرمول زیر برای این کار استفاده کرد. هر چند روش های مختلف دیگری برای محاسبه این وزن وجود دارد. این نکته را باید در نظر داشت که وزن تولیدی در شرکت های مختلف با یکدیگر فرق دارد.

فرمول محاسبه وزن ورق - ورق

کاربرد ورق

برای ساخت سقف ها از ورزقهای گالوانیزه شده استفاده می شود. ورقهای آج دار در تولید کفی اتاق وانت بارها به کار می رود. ورقهای رنگی به منظور ساخت نمای بیرونی کانکس ها و اتاقک های آماده مورد استفاده قرار می گیرد. ورقهای روغنی بهترین گزینه برای تولید فیلتر اتومبیل و اگزوز ماشین هستند. مصالح ساختمانی، سد سازی، آبگرمکن نیز از ورقهای سیاه بهره میبرند.

قیمت ورق

نرخ خرید و فروش آهن آلات همیشه متغیر است. به همین دلیل روزانه در این بازار شاهد افت خیز قیمت ها هستیم. از این رو برای تعیین قیمت ورق فلزی می بایست به صورت تلفنی تایید نهایی را از فروشنده دریافت نمایید.

برخی از محصولات