تیر آهن سازه ای فلزی است که نقش محوری در ساخت و ساز دارد. در فرهنگ معین به معنی آهنی با ضخامت بالا گفته می شود که دارای کاربردهای ساختمانی و صنعتی است. این قطعه آهنی در اغلب کارخانجات فلزی داخل کشور به عنوان محصولی پر فروش تولید می گردد.

انواع تیر آهن

تیرآهن به دلیل کاربرد وسیع به انواع مختلف با استانداردهای گوناگون تولید می گردد. هر نوع از این محصول دارای شکل ظاهری، روش تولید، ابعاد و اندازه و کاربری های مختلفی است که بسته به طراح سازه از آن بهره مند می شوند. عموما ارتفاع تولیدی آن از شاخه های ۶ تا ۱۴ متری متغیر است. مقطع و مقاومت کششی عمده تفاوت های استاندارد تیر آهن ها است.

– تیر آهن با استاندارد IPE

این دسته از تیرآهن را اگر از نمای بالا به دو سر آن نگاه کنیم، ضخامت بال‌ ها در ابتدا و انتها کاملا یکنواخت است. در ایران استفاده از این نوع تیر مرسوم تر است. مقطع این نوع تیر به شکل حرف I لاتین است. برای مثال در اختصار، IPE25 معرف تیر با سطح مقطع I شکل و ارتفاع ۲۰ سانتی متر است.

– تیر آهن با استاندارد INP

ضخامت بال ها در تیر INP با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کاهش می‌یابد. در کشور روسیه و چین استفاده از این نوع پروفیل مرسوم است. مقطع این نوع تیر نیر به شکل حرف I در حروف لاتین است.

– تیر آهن با استاندارد IPB

در این نوع تیر طول بال‌ ها نسبت به تیرآهن‌های IPE بلند تر است. از این رو شبه به حرف H لاتین است. به این نوع پروفیل تیر آهن هاش یا تیر اهن عریض نیز گفته می شود.

مقاطع تیر آهن INP و IPE و IPB - تیر آهن

روش ساخت تیر آهن

اکثر پروفیل های فلزی مثل تیر آهن با روش نورد تولید می شوند. نوردکاری نوعی فرآیند تولید است که به وسیله غلطک انجام می گیرد. شمش فلز با عبور از دروازه ای که بالا، پایین، و احیانا چپ و راست آن از غلطک ها محصور شده به شکل مد نظر تبدیل می گردد. در این روش تولید ممکن است برای فرم دهی، پروفیل قبل از ورود به غلطک تا دمای خاصی گرم و نرم شود.

نور تیر آهن هاش - تیر آهن

جدول وزنی تیرآهن

برای محاسبه وزن یک تیر میبایست به جدول وزن تیر آهن مراجعه نمود. اما در حالت کلی برای به دست آوردن این وزن از فرمول زیر استفاده می شود. این محاسبه برای تیر آهن لانه زنبوری نیز صادق است. هر چند روش های مختلف دیگری برای محاسبه این وزن وجود دارد. این نکته را باید در نظر داشت که وزن تیر تولیدی در شرکت های مختلف با یکدیگر فرق دارد.

فرمول محاسبه وزن تیر آهن - تیر آهن

کاربرد تیر آهن

  • اماکن تجاری که بلوک بندی های متعددی به منظور ایجاد غرفه دارند
  • سازه هایی با ارتفاع زیاد
  • داشتن فضای کم بنا به دلیل اشغال کمتر نسبت به بتن
  • یک نواختی کیفیت فلز نسبت به مصالح و بتن
  • اتصال سریع و سرعت بیشتر در ساخت
  • توسعه راحت تر احتمالی سازه و بنا

قیمت تیر آهن

بهای فلزات متاثر از قیمت جهانی و تغییرات ارزی است و به صورت روزانه دست خوش تغییر قیمت است. از این رو برای تعیین قیمت تیرآهن می بایست به صورت تلفنی تایید نهایی را از فروشنده دریافت نمایید.

برخی از محصولات

آخرین قیمت آهن بازار تهران | تیرآهن | میلگرد | نبشی و ناودانی | پروفیل

به دلیل نوسانات لحظه ای قیمت در بازار محصولات آهنی و فولادی، گرفتن تأییدیه قیمت نهایی به صورت تلفنی الزامی است.