تیرآهن لانه زنبوری چیست

تیرآهن لانه زنبوری چیست

ساخت اسکلت برای بناهای ساختمانی و تجاری یا با بتن انجام می گیرد یا تمام فلز که هرکدام مزایا و معایب خود را دارد. ساختمان های فلزی نیز با انواع تیر آهن ساخته می شوند. وزن پایین، اجرای سریع، مقاومت بالا در زلزله از ویژگی های بارز استفاده از استراکچر فلزی است. تیرآهن لانه زنبوری CPE یکی از انواع کاربردی تیر است که با توجه به سفارش انجام می شود.

تعریف تیرآهن لانه زنبوری | تیرآهن شبکه

تیر آهن لانه زنبوری (Castellated Beam) از همان جنس، وزن و اندازه تیرهای معمولی هستند که وسط آن به صورت شش ضلعی (در مواردی دایره ای) خالی شده است. علت این اقدام تحمل لنگر خمشی بیشتر در کنار خیر کمتر تیر در تحمل بار است. این تیرها در اجرای سقف های تیرچه و بلوک کاربرد بسیاری دارد. شباهت این شش ضلعی به لانه زنبور علت نامگذاری این نوع تیرآهن است.

اتصالات تیرها به ستون، راه پله ها و تیغه کشی های داخلی از موارد استفاده این نوع تیر به شمار می آید.

ساخت تیرآهن شبکه ای

روش تولید تیر آهن شبکه ای در ایران عمدتا به صورت برش به کمک دستگاه گیوتین و سپس جوشکاری قوس الکتریکی قطعات جدا شده است که به روش کوپال معروف است. روش دوم نیز استفاده از برش گاز استیلن و اکسیژن است که برنول نامیده می شود. این روش از دقت بهتری برخوردار است.

در ابتدا جان تیرآهن نرمال را به کمک شابلون شش ضلعی خط کشی می کنند و سپس دور این خطوط را برش می دهند. این برش کاری در امتداد طول تیر با فواصل معین صورت می گیرد تا در نهایت تیر از وسط به دو نیم تقسیم شود. سپس با جای گذاری به اندازه نصف عرض شش ضلعی دو بخش را جوشکاری می کنند.

تولید آهن اسفنجی به روش SL/RN
بخوانید

» نوشته مرتبط: تفاوت آهن و فولاد

نحوه ساخت تیرآهن شبکه ای CPE - تیرآهن لانه زنبوری چیست
نحوه ساخت تیرآهن شبکه ای CPE

در مواردی برای ساخت تیرآهن CPE جهت افزاش عرض تیر برای تامین تحمل بار خمشی بیشتر، بین دو قسمت تیر جدا شده، در محل ضلع بالایی شش ضلعی ها، Spacer Plates جوشکاری می کنند. دقت این جوشکاری اهمیت به سزایی در استحکام دارد.

ایجاد زائده های تو خالی در تیر آهن به سفارش مشتری انجام می شود و دارای اجرت کار است. برای دریافت قیمت تیرآهن و اجرت لانه زنبوری کردن می توانید با مجموعه نگین فولاد السا تماس حاصل نمایید.

افزایش عرض تیر آهن شبکه ای - تیرآهن لانه زنبوری چیست
افزایش عرض تیر آهن شبکه ای

قیمت تیرآهن شبک

تو خالی کردن تیر مستلزم پرداخت اجرت است که با توجه به سایز دریافت می گردد. کیفیت برش و جوشکاری از موارد مهمی است که در تیرهای لانه زنبوری میبایست مورد توجه قرار گیرد.

» نوشته مرتبط: فولاد ساختمانی چیست

مزایا و معایب تیرآهن لانه زنبوری

ایجاد مقاطع تو خالی در جان تیر سب می شود تیر با ظرفیت بیشتر داشته باشید و در نتیجه مقاومت خمشی این بخش از سازه افزایش چشم گیری پیدا کند. در حقیقت جان تیر در مان قسمت‌های توخالی شش ضلعی قرار دارد، در نتیجه باعث خواهد شد که از وزن سازه به میزان زیادی کاسته شود. با کاهش این وزن، مولفه‌های نیروی زلزله که ارتباط مستقیم با وزن سازه دارد نیز کم می‌شوند. در نتیجه ساختمان ایمن ‌تر خواهد بود. این تیرها در اجرای سقف های تیرچه و بلوک کاربرد بسیاری دارند. عبور برخی تاسیات و لوله ها از وسط تیر نیز از دیگر محاسن این روش است.

به کمک شبکه کردن می توان تیر IPE18 که دارای عرض ۱۸ سانتی متر است به عرض ۲۷ سانتی متر افزایش داد.

  • مطلب پیشنهادی:

مدلسازی تیر آهن لانه زنبوری در ایتبس به همراه بیان علت ممنوعیت تیر لانه زنبوری

از جمله معایب تیر شبکه ای همین سوراخ های متعدد در طول است که فاقد مصالح فولادی هستند. باید در نظر گرفت که افزایش نسبت عرض تیرآهن نسبت به ضخامت جان سبب لهیدگی جان می شود. از دیگر معایب می توان به جوشکاری کارگاهی و اغلب غیر اصولی برای اتصال دو طرف تیر اشاره کرد. باید توجه نمود که جوشکاری سبب تاب برداشتکی آهن می شود و تغییر خواص آهن را در پی خواهد داشت. تیر شبکه ای CPE در مقابل نیروی برش ضعیف هستند و می بایست در محل اعمال بارهای متمرکز مثل دو سر تیر بایستی جان را با ورق تقویت کرد.

در صورتی که نیاز به ایجاد سوراخ در جان تیر آهن باشیدباید این سوراخ خارج از نواحی دو انتهای تیر و در نیمه میانی طولی دهانه باشد و اطراف سوراخ بایستی تقویت گردد که مقاومت خمشی و برشی تیر تضمین گردد.

محاسبه وزن تیر آهن لانه زنبوری

برای محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری با طول مورد نظر کافیست از فرمول زیر استفاده کنید:

آهن اسفنجی چیست
بخوانید
محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری - تیرآهن لانه زنبوری چیست
محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری